O Rasie

    Rhodesian Ridgeback to obecnie jedyna zarejestrowana rasa o południowoafrykańskim pochodzeniu. Korzenie rasy sięgają aż do czasów Kolonii Przylądkowej (1795-1910), gdzie jej przodkowie  krzyżowali się z psami kolonistów oraz innymi częściowo udomowionymi psami . Po udomowianiu, Rhodesiany (nazywane też często psami na lwy) polowały głównie w grupach składających się z dwóch lub trzech osobników, a ich głównym zadaniem było zaganianie ofiary (szczególnie lwów) aż do przybycia ludzi. Dzięki swojej wytrzymałości i zwinności doskonale nadawały się do tego zadania.
    Pierwotny standard rasy został stworzony w roku 1922 przez Francis’a Barnes'a w miejscowości Bulawayo w Rhodesii. Standard został opracowany na wzór Dalmatyńczyka i był zaakceptowany przez Południowoafrykański Związek Kynologiczny w roku 1926.

Rhodesian powinien być dobrze ułożonym, mocnym i muskularnym, zwinnym oraz aktywnym psem, zdolnym do osiągania dużych prędkości. Szczególny nacisk nakładany jest na zwinność, elegancję i grację z pominięciem wszelkich skłonności do nabierania masy. Osobliwością rasy jest charakterystyczna pręga na grzbiecie. Powstaje ona w wyniku sierści układającej się w kierunku głowy, a nie jak zwykle w kierunku ogona. Rhodesiany są psami dużymi, osobniki męskie mogą osiągać wysokość od 63cm do 69cm przy wadze 38kg, a suki od 61cm do 66cm przy wadze 32kg. Sierść jest krótka, zwykle w kolorze jasno lub czerwono pszenicznym.

    Psy tej rasy są inteligentne, dostojne, zdystansowane wobec obcych lecz nie wykazują wobec nich agresji lub nieśmiałości. Bardzo dobrze sprawują się jako zwierzę domowe. Nie wykazują problemów z socjalizacją.